لینک دانلود@مبانی نظری و پیشینه تحقیق درباره اضطراب رایانه@

مبانی نظری و پیشینه تحقیق درباره اضطراب رایانه|40204983|online-uni-down|مبانی نظری و پیشینه تحقیق درباره اضطراب رایانه,اضطراب رایانه,مبانی نظری و پیشینه تحقیق اضطراب رایانه
در حال حاظر شما فایل با عنوان مبانی نظری و پیشینه تحقیق درباره اضطراب رایانه را دنبال می کنید .

خصوصیات محصول:

بخشی از متن :

با حضور رایانه­ ها در زندگی امروزی موضوع تعامل انسان و رایانه، به خصوص واکنش­های هیجانی انسان نسبت به رایانه مطرح شده است. کار با رایانه و جنبه ­های سخت­ افزار و نرم ­افزار آن نیاز به حداقل دانش و سواد تخصصی دارد، تا فرد بتواند آن­ را راه ­اندازی و نرم­ افزارهای مرتبط با رشته و اهداف خود را اجرا نماید. این یک فعالیت یا تعامل فرد و دستگاه است. با این وصف پژوهش­ ها نشان می ­دهد بعضی از افراد به ویژه دانشجویان و معلمان، بنا بر دلایلی از تعامل و کار با رایانه طفره می­روند. به نظر می­رسد این افراد به میزان قابل ملاحظه­ ای اضطراب رایانه دارند و وقتی شرایط کار با آن یا آموزش مهارت های اساسی مرتبط با آن فراهم می­ شود، به همین دلیل از رویارویی با چنین موقعیت­ هایی پرهیز و اجتناب می­ کنند (برادلی و راسل، 1977؛ دارنینا، 1995؛ هنری و استون، 1977. به نقل از لواسانی، 1382).

درباره­ ی اضطراب رایانه مانند اغلب مفاهیم روان­شناسی تعریف مشخص و واحدی وجود ندارد. در بسیاری از موارد مفهوم اضطراب رایانه و هراس رایانه[1] مترادف یکدیگر استفاده شده است (گاردنر[2] و همکاران، 1989؛ باورز و باورز،1996؛ هنری و استون، 1997؛ به نقل از لواسانی، 1382). به هر حال مفاهیم اضطراب رایانه، رایانه هراسی، فن هراسی[3]، فن تنیدگی[4] و نظایر آن را می­توان در گروهی از اضطراب­ ها و هراس­های فرهنگی و اجتماعی قرار داد که حاصل رشد و فناوری و دگرگونی­ های اجتماعی مبتنی بر دانش فنی هستند. هرچند نمی­ توان از نقش فرد، ویژگی­ های شناختی، باورها و نگرش ­های غیر منطقی، ویژگی­ های عاطفی و در مجموع شخصیت فرد در تعامل با شرایط محیطی غافل بود.

آدمی موجود شگفت ­انگیزی است که می­تواند رویدادها را ادراک کند، به قضاوت­ های پیچیده دست یابد، اطلاعات را به خاطر آورد، مسائل را حل کند و نقش­ها را عملی سازد. این ماشین پیچیده ممکن است برای مقاصد مختلف به کار افتد. مثلاً نقشه ­های جنگ طرح کند یا به اکتشاف فضایی بپردازد و خواهان محبوبیت، برتری­ جویی یا دوستی باشد. اینکه آدمی استعدادهای خود را صرف چه هدف­ هایی خواهد کرد منوط به انگیزش اوست، یعنی به نوع امیال، آرزوها، خواسته­ ها، نیازها، هوس­ها، گرسنگی­ ها، عشق­ ها، نفرت­ ها و ترس­ های او بستگی دارد. مطالعه انگیزش نه تنها در تبیین رفتار مهم و مؤثر است بلکه از این نظر مهم است که در همه­ ی جهت زندگی روزمره اثر دارد. مفاهیم انگیزش در تار و پود نهادهای اجتماعی ما نیز تنیده شده­اند. به عنوان مثال کیفر قاتل بستگی به نوع انگیزش او دارد. قرن­ها فلاسفه و متفکران در خصوص طبیعت انسان بحث کرده­اند و در این بحث غالباً مسائلی درباره­ی انگیزش مطرح کرده ­اند. انگیزه پیشرفت عامل نیرو دهنده، هدایت­ کننده و نگهدارنده ­ی رفتار است. انگیزه را به موتور و فرمان اتومبیل تشبیه کرده ­اند. افرادی که دارای انگیزه پیشرفت سطح بالایی هستند در فعالیت ­های خود برای موفقیت به سختی می­کوشند و در مقابل کسانی که انگیزه چندانی برای پیشرفت و موفقیت ندارند تلاش چندانی نمی­کنند، بنابراین دلیل اینکه چرا ما بعضی رفتارها را انجام می­دهیم و بعضی دیگر را انجام نمی­ دهیم انگیزه­ های ما هستند، فرضاً اگر دانش ­آموزان و دانشجویان نسبت به درس بی­ علاقه باشند به توضیحات معلم توجه نخواهند کرد و تکالیف خود را با جدیت انجام خواهند داد و هم پیشرفت چندانی نصیب آنها خواهد شد (حسن­ زاده، 1388).

[1] -Computer Phobia

[2] -Gardner

[3] -Technophobia

[4] -Technostress


مطالب دیگر:
📜تحقیق درباره شيمي تجزیه 📜تحقیق درباره صنعت گردشگری📜تحقیق درباره ضجه 📜تحقیق درباره ضرب المثل هاي فارسي📜تحقیق درباره ضرورت دستیابی به فناوری هسته ای📜تحقیق درباره ضرورت نماز 📜تحقیق درباره ضرورت صيانت از ارزش پول ملي📜تحقیق درباره طبيعت در ادبيات فارسي 📜تحقیق درباره طراحي Data mart📜تحقیق درباره طرح درس جامعه شناسی📜تحقیق درباره طيف سنج جرمي📜تحقیق درباره ظهور طراحی صنعتی حرفه ای📜تحقیق درباره عارضة افزايش قوس پا📜تحقیق درباره عدد نپر📜تحقیق درباره عزت نفس📜تحقیق درباره عصر تصویر رنگی و سیاه سفید و تفاوت این دو با یکدیگر📜تحقیق درباره عصر اطلاعات 📜تحقیق درباره عفونتهاي و مسمويتهاي غذايي📜تحقیق درباره عكس جزيره كيش📜تحقیق درباره علف هرز جو 📜تحقیق درباره علل پيدايش آفات 📜تحقیق درباره علل پیدایش مذاهب در اسلام 📜تحقیق درباره علل سقوط دولت ديكتاتوري رضا شاه📜تحقیق درباره عملکرد بذر📜تحقیق درباره عملكرد خانواده